Plugins - Autoptimize - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (224 entries)

en: Current website:
sv_SE: Nuvarande webbplats:

en: WordPress version
sv_SE: WordPress-version

en: Plugin version
sv_SE: Version av tillägget

en: Other (please specify below)
sv_SE: Annat (specificera nedan)

en: I found a better solution.
sv_SE: Jag hittade en bättre lösning.

en: What info do we collect?
sv_SE: Vilken information samlar vi in?

en: I'm just disabling temporarily.
sv_SE: Jag inaktiverar bara tillfälligt.

en: It broke my site.
sv_SE: Det kraschade min webbplats.

en: I don't see a performance improvement.
sv_SE: Jag ser inte någon prestandaförbättring.

en: example: //cdn.yoursite.com/
sv_SE: exempel: //cdn.yoursite.com/

en: Autoptimize Pro Settings
sv_SE: Inställningar för Autoptimize Pro

en: Sorry, something went wrong.
sv_SE: Något gick fel.

en: Generate Critical CSS
sv_SE: Generera högprioriterad CSS

en: Optimize this page?
sv_SE: Optimera denna sida?

en: Optimize CSS?
sv_SE: Optimera CSS?

en: Optimize JS?
sv_SE: Optimera JS?

en: Lazyload images?
sv_SE: Uppskjuten inläsning av bilder?

en: Inline critical CSS?
sv_SE: Inline högprioriterad CSS?

en: Remove Unused CSS?
sv_SE: Ta bort oanvänd CSS?

en: Eliminate render-blocking CSS?
sv_SE: Eliminera visnings-blockerande CSS?

en: Enable configuration per post/ page?
sv_SE: Aktivera konfiguration per inlägg/sida?

en: Remove Unused JavaScript?
sv_SE: Ta bort oanvänd JavaScript?

en: Unload critical CSS after page load?
sv_SE: Ta bort högprioriterad CSS efter sidhämtning?

en: In rare cases the critical CSS needs to be removed once the full CSS loads, this option makes it so!
sv_SE: I sällsynta fall måste högprioriterad CSS tas bort efter att hela CSS:en har laddats. Det är vad denna inställning gör!

en: Invalid
sv_SE: Ogiltig

en: Valid
sv_SE: Giltig

en: Please enter a valid <a href="https://criticalcss.com/?aff=1" target="_blank">criticalcss.com</a> API key to start.
sv_SE: Ange en giltig <a href="https://criticalcss.com/?aff=1" target="_blank">criticalcss.com</a> API-nyckel för att börja.

en: Your API key is invalid. Please enter a valid <a href="https://criticalcss.com/?aff=1" target="_blank">criticalcss.com</a> key.
sv_SE: Din API-nyckel är ogiltig. Ange en giltig <a href="https://criticalcss.com/?aff=1" target="_blank">criticalcss.com</a> nyckel.

en: Something went wrong when checking your API key, make sure you server can communicate with https://criticalcss.com and/ or try again later.
sv_SE: Något gick fel vid kontroll av din API-nyckel, se till att din server kan kommunicera med https://criticalcss.com och/eller försök igen senare.

en: Remove all rules
sv_SE: Ta bort alla regler

en: Add CSS To All Rules
sv_SE: Lägg till CSS till alla regler

en: Add New Rule
sv_SE: Lägg till ny regel

en: Edit Default Rule CSS
sv_SE: Redigera standardregler för CSS

en: Autoptimize CriticalCSS
sv_SE: Autoptimize högprioriterad CSS

en: Delete Rule
sv_SE: Ta bort regel

en: Page Templates
sv_SE: Sidmallar

en: Custom Post Types
sv_SE: Anpassade inläggstyper

en: Path
sv_SE: Sökväg

en: String in Path
sv_SE: Sträng i sökväg

en: Rule Type
sv_SE: Regeltyp

en: Rules
sv_SE: Regler

en: Options
sv_SE: Alternativ

en: Debug Information
sv_SE: Felsökningsinformation

en: Submit
sv_SE: Skicka

en: Delete All
sv_SE: Ta bort alla

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: MANUAL
sv_SE: MANUELLT

en: Target
sv_SE: Mål

en: Type
sv_SE: Typ

en: Select from the list below...
sv_SE: Välj från listan nedan…

en: BuddyPress Conditional Tags
sv_SE: Villkorliga taggar för BuddyPress

en: BBPress Conditional Tags
sv_SE: Villkorliga taggar för BBPress

en: Easy Digital Downloads Conditional Tags
sv_SE: Villkorliga taggar för Easy Digital Downloads

en: WooCommerce Conditional Tags
sv_SE: Villkorliga taggar för WooCommerce

en: Conditional Tag
sv_SE: Villkorlig tagg

en: Loading critical CSS...
sv_SE: Läser in högprioriterad CSS …

en: Standard Conditional Tags
sv_SE: Standardvillkorade taggar

en: Conditional Tag, Custom Post Type or Page Template
sv_SE: Villkorlig tagg, anpassad inläggstyp eller sidmall

en: Conditional Tags, Custom Post Types and Page Templates Rules
sv_SE: Villkorliga taggar, anpassade inläggstyper och regler för sidmallar

en: Add Critical CSS Rule
sv_SE: Lägg till högprioriterad CSS-regel

en: Edit Critical CSS Rule
sv_SE: Redigera högprioriterad CSS-regel

en: Critical CSS File
sv_SE: Högprioriterad CSS-fil

en: Delete all Rules and Jobs
sv_SE: Ta bort alla regler och jobb

en: Custom Critical CSS
sv_SE: Anpassad högprioriterad CSS

en: Additional Critical CSS
sv_SE: Ytterligare högprioriterad CSS

en: Paste your specific critical CSS here and hit submit to save.
sv_SE: Klistra in din specifika högprioriterade CSS här och tryck på ”Skicka” för att spara.

en: Debug Mode
sv_SE: Felsökningsläge

en: Add CCSS for logged in users?
sv_SE: Lägg till CCSS för inloggade användare?

en: Fetch Original CSS
sv_SE: Hämta ursprunglig CSS

en: Height
sv_SE: Höjd

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Viewport Size
sv_SE: Visningsområdets storlek

en: Advanced Settings
sv_SE: Avancerade inställningar

en: Retry
sv_SE: Försök igen

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: UNKNOWN
sv_SE: OKÄND

en: Get Help
sv_SE: Skaffa hjälp

en: ERROR
sv_SE: FEL

en: DONE
sv_SE: KLART

en: - Result:
sv_SE: – Resultat:

en: - Status:
sv_SE: – Status:

en: None
sv_SE: Ingen

en: New
sv_SE: Ny

en: Actions
sv_SE: Åtgärder

en: Page Type
sv_SE: Sidtyp

en: REVIEW
sv_SE: GRANSKA

en: Target Rule
sv_SE: Målregel

en: Delete all jobs?
sv_SE: Ta bort alla jobb?

en: Info from criticalcss.com:
sv_SE: Information från criticalcss.com:

en: Finish Date
sv_SE: Slutdatum

en: Creation Date
sv_SE: Skapat den

en: PENDING
sv_SE: VÄNTANDE

en: Page Path
sv_SE: Sökväg för sida

en: - Validation:
sv_SE: – Validering:

en: - Job ID:
sv_SE: – Jobb-ID:

en: Job status is
sv_SE: Jobbstatus är

en: Your API Key
sv_SE: Din API-nyckel

en: API Key
sv_SE: API-nyckel

en: Job Queue
sv_SE: Jobbkö

en: Retry Job
sv_SE: Försök jobbet igen

en: Are you sure you want to retry this job?
sv_SE: Är du säker på att du vill försöka med detta jobb igen?

en: Please enter your criticalcss.com API key here.
sv_SE: Ange din API-nyckel för criticalcss.com här.

en: Delete all jobs
sv_SE: Ta bort alla jobb

en: Are you sure you want to delete this job?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort detta jobb?

en: Delete Job
sv_SE: Ta bort jobb

en: This will delete all jobs, are you sure?
sv_SE: Detta kommer ta bort alla jobb, är du säker?

en: Import Settings
sv_SE: Importera inställningar

en: Export Settings
sv_SE: Exportera inställningar

en: Could not create the required directory. Make sure the webserver can write to the wp-content directory.
sv_SE: Det gick inte att skapa den katalog som krävs. Se till att webbservern kan skriva till katalogen wp-content.

en: Enable site configuration?
sv_SE: Aktivera webbplatskonfiguration?

en: Multisite Options
sv_SE: Alternativ för multisite

en: Also optimize for logged in editors/ administrators?
sv_SE: Optimera även för inloggade redaktörer/administratörer?

note: translators: "display:swap" should remain untranslated, will be shown in code tags.
en: includes %1$sdisplay:swap%2$s.
sv_SE: inkluderar  %1$sdisplay:swap%2$s.

en: Enable Autoptimize configuration per site.
sv_SE: Aktivera konfigurationen av Autoptimize per webbplats.

en: Preload specific requests <em>(advanced users)</em>
sv_SE: Förladda specifika förfrågningar <em>(avancerade användare)</em>

en: Comma-separated list with full URL's of to to-be-preloaded resources. To be used sparingly!
sv_SE: Kommaseparerad lista med fullständiga URL:er till resurser som ska laddas i förväg. Använd sparsamt!

en: Critical CSS
sv_SE: Högprioriterad CSS

en: JS, CSS  &amp; HTML
sv_SE: JS, CSS och HTML

en: Images
sv_SE: Bilder

en: Image optimization
sv_SE: Bildoptimering

en: Minify excluded CSS and JS files?
sv_SE: Minifiera exkluderade CSS och JS-filer?

en: Comma-separated list of to be excluded image classes or filenames.
sv_SE: Kommaseparerad lista av att exkludera bildklasser eller filnamn.

note: Description of the plugin
en: Makes your site faster by optimizing CSS, JS, Images, Google fonts and more.
sv_SE: Gör din webbplats snabbare genom att optimera CSS, JS, bilder, Google Fonts och mer.

en: Lazy-load images?
sv_SE: Uppskjuten inläsning av bilder?

en: Lazy-load exclusions
sv_SE: Undantagna uppskjutna inläsningar

en: Load AVIF in supported browsers?
sv_SE: Ladda AVIF i webbläsare som stöds?

en: based on previously fetched data
sv_SE: baserat på tidigare hämtade data

note: translators: link points Async Javascript settings page.
en: You have "Async JavaScript" installed, %1$sconfiguration of async javascript is best done there%2$s.
sv_SE: Du har ”Async JavaScript” installerat, %1$skonfiguration av async javascript görs bäst där%2$s.

en: Image Optimization quality
sv_SE: Kvalitet på bildoptimering

note: translators: "Autoptimize support forum" will appear in a "a href".
en: The image optimization service is currently down, image optimization will be skipped until further notice. Check the %1$sAutoptimize support forum%2$s for more info.
sv_SE: Tjänsten för bildoptimering är tillfälligt nere, så bildoptimering sker inte just nu. Kontrollera  %1$sAutoptimize support forum%2$s för mer information.

en: Optimize Images
sv_SE: Optimera bilder

note: translators: "display:swap" should remain untranslated, will be shown in code tags.
en: Combine and link in head (fonts load fast but are render-blocking)
sv_SE: Kombinera och länka i head (typsnitt laddar snabbt, men blockerar rendering)

en: Aggregate all linked CSS-files? If this option is off, the individual CSS-files will remain in place but will be minified.
sv_SE: Slå samman alla länkade CSS-filer? Om detta alternativ är av, så lämnas enskilda CSS-filer kvar men de förminskas.

en: Aggregate CSS-files?
sv_SE: Slå samman CSS-filer?

en: Aggregate JS-files?
sv_SE: Slå samman JS-filer?

en: Most of below Extra optimizations require at least one of HTML, JS, CSS or Image autoptimizations being active.
sv_SE: De flesta av nedan extra optimeringar kräver att minst en av HTML, JS, CSS eller Image autoptimizations är aktiv.

en: Shortpixel status:
sv_SE: Shortpixel-status:

note: translators: links "autoptimize critical CSS" tab.
en: This can be fully automated for different types of pages on the %s tab.
sv_SE: Detta kan automatiseras till fullo för olika typer av sidor under fliken %s.

en: Autoptimize requires PHP 5.6 (or higher) to function properly. Please upgrade PHP. The Plugin has been auto-deactivated.
sv_SE: Autoptimize kräver PHP 5.6 (eller högre) för att fungera korrekt. Uppgradera PHP. Tillägget har inaktiverats automatiskt.

en: More info
sv_SE: Mer information

note: translators: %s will be replaced by a link to "wp youtube lyte" plugin.
en: %s allows you to “lazy load” your videos, by inserting responsive “Lite YouTube Embeds".
sv_SE: %s låter dig ”behovsladda” (lazy load) dina videofiler genom att lägga in ”Lätta YouTube-inbäddningar”.

en: Click here to configure it.
sv_SE: Klicka här för att konfigurera det.

en: Great, you have WP YouTube Lyte installed.
sv_SE: Perfekt, WP YouTube Lyte finns installerat.

en: Optimize YouTube videos
sv_SE: Optimera YouTube-videoklipp

en: Click here to install and activate it.
sv_SE: Klicka här för att installera och aktivera det.

note: translators: %s will be replaced by a link to the "async javascript" plugin.
en: Configuration of async javascript is easier and more flexible using the %s plugin.
sv_SE: Konfigurering av asynkront javascript är enklare och mer flexibelt med tillägget %s.

en: Async Javascript-files <em>(advanced users)</em>
sv_SE: Async Javascript-filer <em>(avancerade användare)</em>

en: Add 3rd party domains you want the browser to <a href="https://www.keycdn.com/support/preconnect/#primary" target="_blank">preconnect</a> to, separated by comma's. Make sure to include the correct protocol (HTTP or HTTPS).
sv_SE: Lägg till tredjeparts-domäner som du vill att webbläsaren ska <a href="https://www.keycdn.com/support/preconnect/#primary" target="_blank">föransluta</a> till, separerade med komman. Se till att inkludera rätt protokoll (HTTP eller HTTPS).

en: Preconnect to 3rd party domains <em>(advanced users)</em>
sv_SE: Föranslut till tredjeparts-domäner <em>(avancerade användare)</em>

en: Combine and load fonts asynchronously with <a href="https://github.com/typekit/webfontloader#readme" target="_blank">webfont.js</a>
sv_SE: Kombinera och ladda typsnitt asynkront med <a href="https://github.com/typekit/webfontloader#readme" target="_blank">webfont.js</a>

en: Leave as is
sv_SE: Lämna som det är

en: Remove query strings from static resources
sv_SE: Ta bort query-sträng från statiska resurser

en: Removes WordPress' core emojis' inline CSS, inline JavaScript, and an otherwise un-autoptimized JavaScript file.
sv_SE: Tar bort emjois inline CSS, inline JavaScript och andra icke-autoptimerade JavaScript-filer från WordPress kärna.

en: Remove emojis
sv_SE: Ta bort emojis

en: The following settings can improve your site's performance even more.
sv_SE: Följande inställningar kan förbättra prestandan för din webbplats ännu mer.

en: Extra Auto-Optimizations
sv_SE: Extra Auto-Optimeringar

en: Cache flushed.
sv_SE: Cache tömt.

en: Flushing the cache...
sv_SE: Tömmer cache&hellip;

en: Comma-separated list of local or 3rd party JS-files that should loaded with the <code>async</code> flag. JS-files from your own site will be automatically excluded if added here.
sv_SE: Kommaseparerad lista av lokala eller tredjeparts JS-filer som ska laddas in med flaggan <code>async</code>. JS-filer från din egen webbplats kommer automatiskt uteslutas om de läggs till här.

en: Removing query strings (or more specifically the <code>ver</code> parameter) will not improve load time, but might improve performance scores.
sv_SE: Laddtiden kommer inte att förbättras om du tar bort query-strängar (eller mer specifikt, parametern <code>ver</code>), men det kan förbättra prestandapoäng.

en: Need help? <a href='https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/'>Check out the FAQ here</a>.
sv_SE: Behöver du hjälp? <a href='https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/'>Kolla in vanliga frågor här</a>.

en: By default Autoptimize is also active on your shop's cart/ checkout, uncheck not to optimize those.
sv_SE: Autoptimize är som standard även aktiverat i din butiks varukorg/kassa, bocka av för att inte optimera dessa.

en: Also optimize shop cart/ checkout?
sv_SE: Optimera även butikens varukorg/kassa?

en: Misc Options
sv_SE: Övriga alternativ

en: (deprecated)
sv_SE: (föråldrad)

note: translators: Kilobytes + timestamp shown.
en: %1$s files, totalling %2$s (calculated at %3$s)
sv_SE: %1$s filer, totalt %2$s (beräknades %3$s)

note: translators: links to the Autoptimize settings page.
en: Your Autoptimize cache might not have been purged successfully, please check on the <a href=%s>Autoptimize settings page</a>.
sv_SE: Din Autoptimize-cache har kanske inte rensats. Kontrollera på <a href=%s>inställningssidan för Autoptimize</a>.

note: Translators: %s is the cache directory location.
en: Autoptimize cannot write to the cache directory (%s), please fix to enable CSS/ JS optimization!
sv_SE: Autoptimize kan inte skriva till cache-katalogen (%s), vänligen åtgärda detta för att aktivera CSS/JS-optimering!

en: Files
sv_SE: Filer

en: Size
sv_SE: Storlek

en: Autoptimize cache size warning
sv_SE: Autoptimize cache-storleksvarning

en: Autoptimize's cache size is getting big, consider purging the cache. Have a look at https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/ to see how you can keep the cache size under control.
sv_SE: Autoptimize's cachestorlek börjar bli stor, överväg att tömma cachen. Läs mer på https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/ om hur du kan hålla koll på cachestorleken.

en: Optimize More!
sv_SE: Optimera mera!

en: Have a look at <a href="http://optimizingmatters.com/">optimizingmatters.com</a> for Autoptimize power-ups!
sv_SE: Ta en titt på <a href="http://optimizingmatters.com/">optimizingmatters.com</a> för Autoptimize utökningar!

en: These Autoptimize power-ups and related services will improve your site's performance even more!
sv_SE: Dessa utökningar av Autoptimize med relaterade tjänster kan förbättra din webbplats prestanda ännu mer!

note: translators: links to the Autoptimize settings page.
en: Dismiss this notice.
sv_SE: Avfärda denna notis.

en: Enable this if you want HTML comments to remain in the page.
sv_SE: Aktivera detta om du vill ha HTML-kommentarer kvar på sidan.

note: translators: the variable contains a date.
en: Posted %s
sv_SE: Publicerat %s

en: Also aggregate inline JS?
sv_SE: Även aggregera inline JS?

en: Also aggregate inline CSS?
sv_SE: Även aggregera inline CSS?

en: Check this option for Autoptimize to also aggregate CSS in the HTML.
sv_SE: Markera detta alternativ för att Autoptimize också ska aggregera CSS i HTML.

en: Happy with Autoptimize?
sv_SE: Nöjd med Autoptimize?

en: Try my other plugins!
sv_SE: Prova min andra tillägg!

en: No items
sv_SE: Inga val

en: Remove Google Fonts
sv_SE: Ta bort Google Fonts?

en: <strong>Autoptimize's cache size is getting big</strong>, consider purging the cache. Have a look at <a href="https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">the Autoptimize FAQ</a> to see how you can keep the cache size under control.
sv_SE: <strong>Autoptimizes cachestorlek börjar bli stor</strong>, överväg att rensa cachen. Ta en titt på <a href="https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Autoptimize FAQ</a> för att se hur du kan hålla storleken på cachen under kontroll.

en: Autoptimize Settings
sv_SE: Inställningar för Autoptimize

en: HTML Options
sv_SE: HTML-alternativ

en: Optimize HTML Code?
sv_SE: Optimera HTML-kod?

en: Keep HTML comments?
sv_SE: Behåll HTML-kommentarer?

en: JavaScript Options
sv_SE: JavaScript-alternativ

en: Optimize JavaScript Code?
sv_SE: Optimera JavaScript-kod?

en: Force JavaScript in &lt;head&gt;?
sv_SE: Tvinga in JavaScript i &lt;head&gt;?

en: Look for scripts only in &lt;head&gt;?
sv_SE: Leta efter script enbart i &lt;head&gt;?

en: Mostly useful in combination with previous option when using jQuery-based templates, but might help keeping cache size under control.
sv_SE: Mest användbart i kombination med föregående alternativ, när jQuery-baserade teman används, men kan även reducera storleken på cachen.

en: Exclude scripts from Autoptimize:
sv_SE: Exkludera script från Autoptimize:

en: Add try-catch wrapping?
sv_SE: Lägg till try-catch-inbäddning?

en: CSS Options
sv_SE: CSS-alternativ

en: Optimize CSS Code?
sv_SE: Optimera CSS-kod?

en: Generate data: URIs for images?
sv_SE: Generera data: URI för bilder?

en: Enable this to include small background-images in the CSS itself instead of as separate downloads.
sv_SE: Välj detta för att inkludera mindre bakgrundsbilder direkt i CSS, istället för som separata nedladdningar.

en: Look for styles only in &lt;head&gt;?
sv_SE: Leta efter stilmallar enbart inom &lt;head&gt;?

en: Don't autoptimize CSS outside the head-section. If the cache gets big, you might want to enable this.
sv_SE: Optimera inte CSS utanför head-sektionen. Om cachen blir för stor, testa då detta alternativ.

en: Exclude CSS from Autoptimize:
sv_SE: Exkludera CSS från Autoptimize:

en: A comma-separated list of CSS you want to exclude from being optimized.
sv_SE: En komma-separerad lista med stilmallar som ska exkluderas från optimering.

en: CDN Options
sv_SE: CDN-alternativ

en: CDN Base URL
sv_SE: CDN bas-URL

en: Cache Info
sv_SE: Cache-information

en: Cache folder
sv_SE: Cache-mapp

en: Can we write?
sv_SE: Kan vi skriva?

en: Yes
sv_SE: Ja

en: No
sv_SE: Nej

en: Cached styles and scripts
sv_SE: Stilmallar och script i cachen

en: Save aggregated script/css as static files?
sv_SE: Spara sammanfogade script/stilmallar som statiska filer?

en: By default files saved are static css/js, uncheck this option if your webserver doesn't properly handle the compression and expiry.
sv_SE: Som standard sparas filer som statisk CSS/Javascript. Välj detta alternativ om din webbserver inte kan hantera komprimering och utgångstid ordentligt.

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Save Changes and Empty Cache
sv_SE: Spara ändringar och töm cache

en: Do not donate for this plugin!
sv_SE: Donera inte för detta tillägg!

en: Autoptimize Options
sv_SE: Autoptimize-alternativ

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Autoptimize has just been updated. Please <strong>test your site now</strong> and adapt Autoptimize config if needed.
sv_SE: Autoptimize har just uppdaterats. <strong>Testa din webbplats nu</strong> och anpassa Autoptimize-config om det behövs.

en: Inline "above the fold CSS" while loading the main autoptimized CSS only after page load. <a href="https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/" target="_blank">Check the FAQ</a> for more info.
sv_SE: Inkludera ”det första/above the fold CSS” medan den huvudsakliga automatiskt optimerade CSS-koden laddas först efter att sidan har laddats in. Läs mer under <a href="https://wordpress.org/plugins/autoptimize/faq/" target="_blank">vanliga frågor och svar</a>.
